Jak dobrać pompę ciepła?

Podjęcie decyzji o wyborze pompy ciepła jako systemu ogrzewania domu lub innego budynku wiąże się z szeregiem kolejnych, jakie należy podjąć. Pojawić się mogą takie pytania, jak: który rodzaj pomp ciepła warto wybrać? Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu? Jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia? I wreszcie: który model i z jakimi parametrami technicznymi najlepiej nabyć? W uzyskaniu odpowiedzi nieodzowna jest pomoc specjalistów, którzy nie tylko zadbają o dobór odpowiedniej pompy ciepła, lecz również zajmą się jej montażem, realizując usługę w prawidłowy sposób, gwarantujący jej wieloletnie, bezawaryjne i wydajne działanie.

Pompa ciepła – do czego służy?

Pompa ciepła to innowacyjne, ekologiczne i energooszczędne urządzenie grzewcze. Wśród funkcji, jakie pełni, znajduje się przede wszystkim ogrzewanie budynków, lecz można ją także stosować do chłodzenia pomieszczeń w gorące, letnie dni, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz wody w basenach.

Zasada działania pompy ciepła polega na pobieraniu energii cieplnej z zewnątrz, z tzw. dolnego źródła energii, za które posłużyć może grunt, powietrze lub woda. Następnie ciepło jest transportowane poprzez układ chłodniczy do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz budynku. Praca pompy ciepła wspomagana jest niewielką ilością energii elektrycznej (jedynie w 25%, pozostałe 75% to energia z naturalnych zasobów).

Pompa ciepła może być zamontowana zarówno w nowopowstałym budynku, jak i w przypadku jego modernizowania. Istnieje także możliwość, aby pompę ciepła zamontować w formie jedynego źródła ciepła, jak i w formie uzupełniającej pracę innych systemów grzewczych (takich jak piec gazowy czy olejowy).

Który rodzaj pompy ciepła wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Pierwszy podział, jakiego można dokonać, dotyczy dolnego źródła ciepła. Do wyboru mamy zatem powietrzną pompę ciepła, gruntową pompę ciepła oraz wodną pompę ciepła. Ten ostatni rodzaj jest najrzadziej stosowany ze względu na małą dostępność odpowiednich terenów oraz wysokie koszty inwestycji.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła korzystają z energii cieplnej zgromadzonej w powietrzu atmosferycznym. Mogą ją transportować bezpośrednio do powietrza w domu (są to pompy ciepła powietrze-powietrze) lub kierować ciepło do instalacji grzewczej i zbiorników z ciepłą wodą (pompy ciepła powietrze-woda).

Ze względu na niskie koszty inwestycji, niemalże bezinwazyjny montaż, a także wysoką wydajność powietrzne pompy ciepła są obecnie najczęściej montowanym rodzajem pomp ciepła.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła do ogrzewania budynku wykorzystują energię cieplną z gruntu. Cechuje je najwyższa wydajność spośród wszystkich rodzajów pomp ciepła. Działają niezawodnie nawet w bardzo niskich temperaturach. Wadą rozwiązania, jakim są gruntowe pompy ciepła, jest konieczność posiadania dużej działki (w przypadku gruntowych pomp ciepła z wymiennikiem poziomym) lub wykonania odwiertów (gruntowe pompy ciepła z wymiennikiem pionowym), a także wyższy koszt inwestycji niż w przypadku, gdy zdecydujemy się na powietrzne pompy ciepła.

Na jakie parametry pompy ciepła zwrócić uwagę?

Wybór pompy ciepła wiąże się z podjęciem kilku kluczowych decyzji. Przede wszystkim należy się zastanowić, czy pompa ciepła będzie stanowić samodzielne źródło ciepła czy będzie pełnić tę rolę wspólnie z innym systemem grzewczym. Dodatkowo, należy również wziąć pod uwagę funkcje, jakie ma pełnić – czy będzie służyć zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzewania wody użytkowej, czy jedynie do podgrzewania wody (na rynku są dostępne tego rodzaju urządzenia). Rozważyć warto także, czy chcemy, aby pompa ciepła posiadała funkcję chłodzącą.

Decyzja o wyborze konkretnego modelu powinna być także podyktowana parametrami technicznymi, w tym przede wszystkim współczynnikiem COP, który określa sprawność pompy. Informuje on nas, jaki jest stosunek wytworzonego przez pompę ciepła do zużytej przez nią ilości energii elektrycznej. Znaczenie ma także dobór mocy pompy ciepła.

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła pozwala na pokrycie zapotrzebowanie na ciepło danego budynku, dlatego ma on bardzo duże znaczenie podczas podejmowania decyzji o wyborze urządzenia. Jakie czynniki mają wpływ na dobór mocy? Są to przede wszystkim:

  • powierzchnia domu,
  • ilość domowników,
  • zapotrzebowanie cieplne.

Aby dobrać odpowiednią moc grzewczą pompy ciepła dla danego budynku można pomnożyć jego powierzchnię oraz zapotrzebowanie na moc. Zapotrzebowanie na moc na przeciętnego domu jednorodzinnego to mniej więcej 40-50W/m2, zatem można dokonać uproszczonych obliczeń: 100 m2 x 50 W/m2=5 kW. Warto jednak skonsultować temat z ekspertem, który dobierając moc pompy ciepła weźmie pod uwagę wszystkie istotne aspekty, co przełoży się na wysoki komfort cieplny użytkowników.

Skorzystaj z pomocy specjalistów – dobierz najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Chcesz wiedzieć, jak dobrać pompę ciepła do budynku, aby zapewniła ona wysoki komfort cieplny? Pod uwagę musisz wziąć wiele czynników: rodzaj pompy ciepła, współpracę z innymi systemami grzewczymi, pełnione funkcje, parametry techniczne, moc pompy ciepła, powierzchnię domu, liczbę domowników, zapotrzebowanie na ciepło.

Dobór pompy ciepła warto powierzyć specjalistom, którzy posiadają wiedzę na temat działania pomp ciepła, znają się na parametrach technicznych i potrafią zadbać o właściwe dobranie urządzenia do potrzeb inwestorów. Dobremu specjaliście warto również powierzyć montaż pompy ciepła – dzięki temu pompa ciepła będzie działać bez najmniejszych usterek, wydajnie i niezawodnie przez długie lata. Skontaktuj się z nami, a nie tylko podpowiemy Ci, jak dobrać pompę ciepła, lecz również zajmiemy się jej montażem w profesjonalny sposób!

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Czy fotowoltaika jest bezpieczna?

Wzrost popularności fotowoltaiki w ostatnich latach wiąże się również z narastającą ilością mitów na jej temat. Wśród nich znajduje się teoria o zagrożeniach dla środowiska...

Fotowoltaika – jaki okres rozliczeniowy wybrać?

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej wiąże się z produkcją energii elektrycznej. W niektórych okresach wytworzonej energii jest więcej, w efekcie czego powstają nadwyżki energii. Aby móc z...

Budowa pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które coraz częściej instalowane jest w budynkach. Jest ona bowiem tania w eksploatacji, wygodna w użytkowaniu, energooszczędna, bezpieczna. Ogrzewanie domu...