Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej? - Hymon

Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Wybór odpowiedniej wielkości instalacji fotowoltaicznej powinien stanowić pierwszy krok w kierunku realizacji inwestycji. Jak ją prawidłowo oszacować? Jakie parametry wziąć pod uwagę? Oto kilka przydatnych wskazówek.

 

Ile energii zużywa dom?

Aby dobrać odpowiednią wielkość instalacji fotofoltaicznej, należy obliczyć, lub w przypadku nowego budynku oszacować, ile wynosi roczne zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe. Dobrze wykonana analiza powinna zawierać również koszt wszystkich przyszłych inwestycji, które mogą mieć wpływ na zapotrzebowanie energetyczne takich jak zakup nowego sprzętu AGD, bądź pompy ciepła. Oczywiście im bardziej szczegółowo podejdziemy do analizy, tym lepiej.

W polskich warunkach klimatycznych przyjmuje się, że system fotowoltaiczny o mocy 1 kWp jest w stanie wyprodukować energię o wartości 1000 kWh. Zapotrzebowanie na prąd czteroosobowej rodziny wynosi cztery razy tyle. Jednak to nie koniec obliczeń. Dobór odpowiednich paneli fotowoltaicznych wiąże się również z obliczeniem strat energii, które wynikają z tzw. usługi magazynowana przez dystrybutora. W przypadku instalacji do 10 kW za każdą oddaną do sieci 1 kWh otrzymamy jedynie 80% tej energii. W przypadku większych systemów (10-40 kW) jeszcze mniej, zaledwie 70%.

 

Skutki zbyt dużej i zbyt małej wielkość instalacji fotowoltaicznej

Jaka moc fotowoltaiki będzie więc odpowiednia? Roczne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną wyznacza niejako maksymalną moc instalacji fotowoltaicznej. Ze względu na obowiązujące rozliczenia odprowadzanej do sieci energii, nie warto tworzyć instalacji o mocy większej, niż wynosi nasze zapotrzebowanie, gdyż będzie to po prostu nieopłacalne. Jeśli wytworzymy i oddamy do sieci elektroenergetycznej więcej energii, niż jej zużywamy, niewykorzystana nadwyżka przepadnie na rzecz zakładu energetycznego. Nadmiar energii pozostanie więc utracony.

Zbyt duża moc instalacji generuje też wyższe nakłady finansowe i dłuższy okres zwrotu z inwestycji. Jak widać, więcej nie zawsze oznacza lepiej. Jeśli mimo obliczeń, wciąż zastanawiasz się jak dobrać odpowiednią fotowoltaikę, lepiej postaw na mniejszą instalację. Niedoszacowanie mocy systemu fotowoltaicznego skutkuje mniejszymi oszczędnościami na rachunkach za prąd. Okres zwrotu instalacji FV, pozostanie natomiast mniej więcej na podobnym poziomie co w przypadku instalacji pokrywającej całkowite zapotrzebowanie budynku na energię. Warto pamiętać o tym, że dobudowanie większej ilości paneli jest możliwe praktycznie w każdym momencie. Jeśli zwiększymy instalację o kilka paneli bez konieczności wymiany inwertera, koszty będą naprawdę niewielkie.

 

Konkretne liczby

Kolejną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, wybierając moc fotowoltaiki, jest spadek sprawności paneli PV. W miarę upływu czasu podobnie jak inne urządzenia, panele ulegają zużyciu. Największy spadek wydajności (ok. 3%) występuje w pierwszym roku, w kolejnych latach utrata mocy wynosi mniej niż 1%. Większość producentów paneli FV gwarantuje, że po 25 latach wydajność nie spadnie poniżej 80%, a nawet 87% początkowej wartości.

Mając świadomość strat związanych z magazynowaniem energii przez dostawcę energii oraz ze zużywaniem się paneli fotowoltaicznych, eksperci doszli do wniosku, że na każde zużyte rocznie 1 000 kWh energii elektrycznej, należy dobrać instalację fotowoltaiczną o mocy 1,25 kWp. W przypadku gospodarstwa zużywającego ok. 4000 kWh będzie to więc 5 kWp. Dla pewności wybór odpowiedniej mocy systemu fotowoltaicznego można również obliczyć następującym wzorem:

 

 

 

 

• Ek – ilość zużywanej rocznie energii [kWh]
• a – udział bieżącej konsumpcji własnej [%]
• b – udział ilości energii oddanej do sieci [%]
• opust – w przypadku instalacji do mocy 10 kW - 0,8 za 1 kWh
w przypadku instalacji o mocy 10-50 kW - 0,7 kWh za 1 kWh
• a+b = 100%
• Uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]

Najlepszej odpowiedzi na pytanie “Jaką wielkość instalacji fotowoltaicznej wybrać?” udzieli nam jednak doradca energetyczny, gdyż uwzględni dodatkowe parametry, które ciężko obliczyć osobie niezajmującej się montażem instalacji m.in.: kąt nachylenia dachu, jego powierzchnia, możliwość występowania zacienień, czy ekspozycja powierzchni względem słońca.

Poszukujesz wsparcia, aby poprawnie dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej? Skontaktuj się z nami - w Hymon zajmujemy się projektowaniem instalacji i ich montażem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE