Jaki falownik do fotowoltaiki? Jak dobrać inwerter do instalacji fotowoltaicznej?
Wydajna praca instalacji fotowoltaicznej zależy od działania jej kluczowych elementów, do których zalicza się przede wszystkim moduły fotowoltaiczne odpowiedzialne za pobieranie energii słonecznej i wytwarzanie energii elektrycznej, oraz falownik fotowoltaiczny. Falownik fotowoltaiczny, którego nazwa używana jest zamiennie z inwerterem solarnym, to urządzenie, którego główną rolą jest przemiana prądu stałego generowanego za pomocą paneli fotowoltaicznych w prąd zmienny, który może płynąć w gniazdkach. Instalacja fotowoltaiczna bez falownika nie mogłaby działać. Jakie znaczenie dla całego systemu fotowoltaicznego ma inwerter? Na jaki falownik do fotowoltaiki najlepiej się zdecydować? Jakie parametry oraz inne cechy wziąć pod uwagę podczas wyboru inwertera? Zapoznaj się z poniższym wpisem, a uzyskasz odpowiedzi na każde z powyższych pytań!
Falownik fotowoltaiczny – do czego służy?
Fotowoltaika jest technologią bazującą na odnawialnych źródłach energii, a konkretnie na promieniowaniu słonecznym. Za pomocą modułów fotowoltaicznych, które zamontować można na dachu budynku bądź na gruncie, wytwarzana jest energia elektryczna. Powstaje w ten sposób prąd stały, który musi zostać przekształcony w prąd zmienny, aby móc zasilać urządzenia elektryczne. Przemiana prądu stałego w prąd przemienny to zadanie falownika fotowoltaicznego.
Instalacja fotowoltaiczna nie mogłaby prawidłowo działać bez inwertera. Jego rola nie ogranicza się jednak do przemiany energii elektrycznej z modułów fotowoltaicznych w prąd przemienny posiadający odpowiednie parametry sieciowe. Monitoruje on także pracę całej instalacji oraz pełni funkcję zabezpieczającą. Działa non stop pilnując, czy praca systemu przebiega w prawidłowy sposób, a w razie wystąpienia jakichkolwiek usterek czy awarii wykrywa je i przesyła o nich odpowiednie komunikaty.
Rentowność instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze zależy od pracy falownika fotowoltaicznego. Działanie systemu bez inwertera nie jest możliwe, zatem żywotność tego urządzenia wpływa również na długość, efektywność i niezawodność fotowoltaiki. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek awarii falownika następuje przerwa w pracy instalacji, a zatem również i w produkcji prądu. Ponadto, to właśnie od inwertera zależy ilość wytworzonej energii elektrycznej. Decyduje on, ile prądu należy wyprodukować, aby pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego lub firmy, a powstałe nadwyżki kieruje do sieci energetycznej.
Jak dobrać falownik do instalacji fotowoltaicznej?
Instalacje fotowoltaiczne są coraz powszechniej stosowane w domach, firmach i w rolnictwie, a wiedza na temat fotowoltaiki staje się powszechna. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że prawidłowy dobór modułów fotowoltaicznych, jak i innych komponentów systemu będzie znacząco wpływać na wydajność instalacji, a tym samym jej opłacalność. Właśnie dlatego chcą podejmować świadome i korzystne decyzje w zakresie wyboru falownika fotowoltaicznego.
W przypadku wyboru inwertera należy zwrócić kilka czynników, które będą znaczącą wpływały na wydajność jego pracy. Są to parametry takie jak: moc falownika, sprawność urządzenia, szybkość wyszukiwania i utrzymywania punktu mocy maksymalnej MPPT. Należy także zwrócić uwagę na aspekty takie jak gwarancja, posiadane certyfikaty, klasa odporności IPP, żywotność, wytrzymałość czy renomę producenta.
Nie da się również nie docenić znaczenia montażu, od którego wykonania zależna jest bezawaryjna i niezawodna praca instalacji przez lata. Błędne zamontowanie urządzenia może prowadzić do mniejszej wydajności inwertera oraz jego krótszego działania.
Jaki falownik do fotowoltaiki warto wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka istotnych czynników!
Sprawność falownika
Sprawność falownika jest parametrem, który wskazuje, ile energii wygenerowanej za pomocą paneli fotowoltaicznych zostanie przekazanych do odbiorników. Należy stawiać się na wysoką wartość tego parametru – im wyższa, tym lepiej. W przypadku falowników jednofazowych sprawność powinna znajdować się na poziomie przynajmniej 97%, zaś falowników trójfazowych na poziomie 97,5%.
Układ śledzenia mocy MPPT
Warto zwrócić uwagę, czy inwerter wyposażony jest w układ śledzenia mocy MPPT, który sprawdza, w którym momencie występuje punkt MPP (punkt mocy maksymalnej – czyli moment, w którym panele fotowoltaiczne pracują z najwyższą mocą), dopasowuje się do tej wartości i utrzymuje ją przez dłuższy czas. MPPT to szansa na zwiększenie ilości wytwarzanej energii nawet o kilkanaście procent.
Monitorowanie pracy instalacji
Ze względu na pełnioną rolę kontrolującą i zabezpieczającą falowniki są wyposażone w systemy monitorowania pracy instalacji fotowoltaicznej. Dobrym rozwiązaniem jest opcja zdalnego systemu monitorowania, która pozwala na śledzenie działania systemu przez cały czas, w tym natychmiastowego otrzymywania informacji o awariach. Daje to możliwość szybkiej reakcji, a tym samym skraca długość przerw w pracy instalacji.
Klasa ochronności IPP
Klasa ochronności IPP odpowiada za poziom zabezpieczenia urządzeń montowanych w różnych warunkach. W przypadku urządzeń instalowanych na zewnątrz niezbędna jest minimum klasa ochronności IPP65, która zapewnia szczelność i odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią oraz pyłami.
Moc falownika oraz jego rodzaj
Efektywna praca instalacji fotowoltaicznej zależy od m.in. od prawidłowego dobory maksymalnej mocy falownika. Nie może być ona zbyt duża, gdyż falownik nie będzie mógł jej osiągnąć, co przełoży się na dłuższy czas zwrotu z inwestycji. Szacuje się, że powinna ona wynosić około 80% mocy całej instalacji.
Znaczenie ma także wybór rodzaju falownika. Inwertery podzielić można na jedno lub trójfazowe. W przypadku mocy instalacji fotowoltaicznej do 3kW możliwe jest użycie falownika jednofazowego, zaś dla instalacji o mocy wyższej niż 3kW należy zastosować falowniki trójfazowe.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając falownik?
Posiadane certyfikaty
Podejmując decyzję o wyborze falownika należy również sprawdzić, czy posiadają one niezbędne certyfikaty, które umożliwią podłączenie urządzenia do sieci elektroenergetycznej, a także zagwarantują bezpieczną, niezawodną i wydajną pracę przez długie lata. Niezbędne minimum to:
- certyfikat zgodności z wymogami kodeksu NC RfG
- lub certyfikat zgodności z normą PN –EN 50549-1 i/lub PN –EN 50549-2 wraz z dokumentacją potwierdzającą przystąpienie do procesu uzyskania certyfikatu zgodności z NC RfG oraz wymogów wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631.
Unijne przepisy zakładają, że począwszy od 1 maja 2022 roku obligatoryjne będzie posiadanie certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymogów kodeksu NC RfG oraz wymogów z rozporządzenia KE 2016/631.
Gwarancja i serwis
Im dłuższa gwarancja przyznana na działanie falownika, tym lepiej, dlatego na ten czynnik również powinniśmy zwrócić uwagę wybierając urządzenie. Najczęściej przyznawaną gwarancją jest okres 10 lat, jednak część producentów daje także opcję przedłużenia gwarancji nawet do 25 lat. To bardzo dobre rozwiązanie, które zdecydowanie powinien rozważyć każdy inwestor.
Równie istotnym aspektem jest możliwość serwisu falownika fotowoltaicznego. Ważne, aby istniała możliwość naprawy urządzenia w Polsce, co zdecydowanie ułatwi dostępność tego rodzaju usług i skróci załatwianie formalności.
Opinie o producencie
Zanim nabędziemy urządzenie, jakim jest falownik fotowoltaiczny, warto dokonać rozeznania na rynku i sprawdzić opinie o producencie. Można się z nimi zapoznać korzystając z umieszczonych komentarzy w sieci, a także sprawdzić dotychczasowe realizacje producenta.
Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z opinii specjalistów, którzy pomogą w wyborze najlepszego inwertera solarnego, dopasowując jego parametry do projektu instalacji fotowoltaicznej. W tym celu skorzystać możesz z usług profesjonalistów o ugruntowanej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu z firmy Hymon.