Jaki powinien być kąt nachylenia dachu pod panele fotowoltaiczne? - Hymon

Jaki powinien być kąt nachylenia dachu pod panele fotowoltaiczne?

Prawidłowe ustawienie paneli fotowoltaicznych w znacznej mierze warunkuje wydajność całej instalacji. Jaki zatem powinien być kąt nachylenia dachu pod fotowoltaikę, żeby inwestycja okazała się opłacalna? To zależy…

 

Kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych a ich wydajność

W polskich warunkach przyjmuje się, że optymalny kąt nachylenia dachu pod instalację fotowoltaiczną powinien wynosić 30-40 stopni. Konkretną wartość warunkuje kierunek montażu paneli pv. Ponieważ ich powierzchnia czynna powinna być skierowana w stronę słońca, w krajach położonych na północ od równika panele montowane są w kierunku południa. Takie modelowe ustawienie zapewnia uzyskanie największej sprawności. W zależności od ustawienie powierzchni dachu, panele fotowoltaiczne mogą być ustawione również na południowy wschód lub południowy zachód. Dopuszczalne jest też zainstalowanie paneli pv w kierunku wschodnio-zachodnim (pod kątem nachylenia 30 stopni). Jednak w tym przypadku nasłonecznienia jest znacznie mniejsze, czego efektem jest również mniejszy uzysk energii.

 

Umiejscowienie instalacji w kierunku wschodnio-zachodnim ma również zaletę. W związku z tym, że słońce w takiej orientacji znajduje się na niebie nieco dłużej - produkcja energii rozpoczyna się wcześniej i znacznie później się skończy. Oznacza to, że wyprodukowana energia może być konsumowana na bieżąco w godzinach największego zapotrzebowania. Osobom, które świadomie skłaniają się ku temu rozwiązaniu, warto jednak uświadomić, że montaż instalacji w kierunku wschodnio-zachodnim może skutkować nawet 15% spadkiem uzysku energetycznego. Dlatego zawsze należy trzymać się standardowego parametru montażowego instalacji, jakim jest orientacja modułów względem południa.

 

Minimalny kąt nachylenia dachu skośnego pod fotowoltaikę wynosi 10 stopni. To absolutne minimum potrzebne do samooczyszczania się modułów (np. ze śniegu). Jeśli dach ma mniejszy spadek należy stosować konstrukcję korygującą, czyli taką, która zwiększy kąt nachylenia. Taka konstrukcja może być montowana na wszystkich rodzajach pokryć dachowych. Całkowicie płaski dach również może być podstawą montażu instalacji fotowoltaicznej. Jednak wymaga zastosowania dodatkowej konstrukcji, która wyeliminuje wszelkie zaciemnienia wynikające z blisko sąsiadujących ze sobą paneli. Taka dodatkowa konstrukcja ma jednak dwie wady: posiada większą powierzchnię montażową niż instalacja na dachu skośnym, a co za tym idzie, jest odpowiednio droższa.

 

Jaki kąt dachu pod panele fotowoltaiczne latem, jaki zimą?

W wyznaczaniu odpowiedniego kąta nachylenia dachu nie powinno pominąć się również takich czynników jak pora roku, czy rejon w którym się mieszka. Na północy modelowe ustawienie dachu (czyli takie, które przynosi największe uzyski energii) powinno być bliższe 40 stopniom. Przy mniejszym nachyleniu sprawność instalacji będzie zdecydowanie mniejsza. W rejonach południowych sytuacja wygląda odwrotnie. Kąt nachylenia dachu na południu powinien być bliższy dolnej granicy, czyli 30 stopniom. Większe nachylenie będzie skutkować niższym uzyskiem.

 

Warto nadmienić, że 30 stopniowy kąt nachylenia konstrukcji fotowoltaicznej umożliwia uzyskanie optymalnej wydajności bez względu na to, jaka jest pora roku - zimą instalacja może wyprodukować taką samą ilość energii jak latem. Konstrukcje fotowoltaiczne usytuowane pod kątem niższym niż 30 stopni, będą natomiast produkowały energię tylko w okresie letnim, kiedy będzie takie zapotrzebowania. Dobrym przykładem takiej instalacji są systemy montowane na domkach letniskowych. Usytuowane w kierunku południa pod kątem 10-15 stopni wytwarzają optymalny uzysk energii wyłącznie w okresie użytkowania.

 

Instalacje na dachach (w orientacji południowej) o niestandardowym nachyleniu, które jest większe lub mniejsze niż 30-40 stopni, przynoszą mniejsze uzyski energii. W ich przypadku konieczne może okazać się zastosowanie konstrukcji wsporczej. Jednak często jej koszt, w porównaniu z przewidywanym uzyskiem energii, może okazać się zbyt wysoki. Warto wspomnieć, że istnieją również instalacje fotowoltaiczne, które wyposażone są w siłownik sterujący kątem nachylenia paneli prądu. Jednak i to rozwiązanie jest dość kosztowne. Dlatego najlepiej instalację fotowoltaiczną planować jeszcze podczas budowy domu.

 

Potrzebujesz pomocy z doborem fotowoltaiki? Skontaktuj się z nami - specjaliści Hymon chętnie Ci doradzą i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE