Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła to innowacyjne, energooszczędne i ekologiczne systemy grzewcze, na których montaż decyduje się coraz więcej osób. Zapewniają one ogrzewanie w budynkach, chłodzenie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Do ich wydajnego działania konieczne jest jednak połączenie z odpowiednią instalacją grzewczą rozprowadzającą ciepło – pompy ciepła są urządzeniami niskotemperaturowymi. Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła najlepiej zastosować?

Jak dobrać grzejnik do pompy ciepła?

Ze względu na liczne zalety, takie jak energooszczędność, ekologiczność, niskie koszty eksploatacji, bezpieczeństwo czy wygodę użytkowania, pompę ciepła jako system grzewczy wybiera coraz szersze grono osób. Jednakże, aby zapewnić wydajną pracę pompy ciepła oraz wysoki komfort cieplny w budynku, niezbędne jest odpowiednie dopasowanie dolnego i górnego źródła ciepła.

Przede wszystkim konieczne jest posiadanie świadomości, iż pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym. Im mniejsza różnica temperatur między dolnym źródłem ciepła (czyli zasobem, z którego pobiera energię cieplną pompa ciepła) a górnym źródłem ciepła, tym wydajniejsza i bardziej energooszczędna praca urządzenia. Przekłada się to również bezpośrednio na niższe koszty eksploatacji urządzenia, a zatem i oszczędności. Warto postawić na takie rozwiązanie, w którym temperatura wody grzewczej waha się w granicach 30-40 stopni Celsjusza, zaś powierzchnia oddająca ciepło jest duża. Z tych przyczyn idealne połączenie dla pompy ciepła stanowi ogrzewanie płaszczyznowe.

Współpraca pompy ciepła z ogrzewaniem płaszczyznowym

Dobór pompy ciepła – jej rodzaju i parametrów technicznych – jest bardzo istotny z punktu widzenia efektywności jej działania. Niezbędne jest jednak również zadbanie o górne źródło ciepła, czyli instalację grzewczą, która rozprowadzi ciepło dostarczane przez pompę ciepła po pomieszczeniach. Ze względu na fakt, że pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym, wymaga odpowiedniego odbiornika ciepła. Najlepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie o niskiej temperaturze wody zasilającej instalację grzewczą (30-40 stopni Celsjusza) oraz o dużej powierzchni grzania. Właśnie dlatego rekomendowane jest niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe: ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub ścienne.

Ogrzewanie płaszczyznowe pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów, gdyż nie wymaga wysokiej temperatury wody w celu zapewnienia odpowiedniego ogrzewania pomieszczeń. Tym samym nie powstaje duża różnica temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem ogrzewania, co umożliwia efektywną pracę urządzenia, zapewnienie właściwego komfortu cieplnego oraz niskich kosztów eksploatacji.

Ogrzewanie płaszczyznowe jest zazwyczaj montowane na etapie budowy domu – bardzo rzadko stosowane jest w modernizowanym budownictwie. Czy zatem w przypadku starszego budynku da się zainstalować pompę ciepła i połączyć ją z grzejnikami? Jak najbardziej! W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie jednak równoczesna modernizacja instalacji grzewczej na grzejniki niskotemperaturowe.

Grzejniki do pompy ciepła

Jednym z pytań, jakie pojawia się w związku z wymianą systemu grzewczego na pompę ciepła, jest to, czy nadaje się ona do współpracy z tradycyjnymi grzejnikami? Jest to możliwe, choć nie zawsze opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Niskotemperaturowe urządzenia grzewcze najlepiej działają w połączeniu z instalacjami o temperaturze wody grzewczej na poziomie 30-40 stopni Celsjusza, zaś tradycyjne grzejniki do zapewnienia ogrzewania potrzebują wody o temperaturze około 60-70 stopni Celsjusza. Ty samym praca instalacji będzie mało wydajna.

W przypadku modernizacji systemu grzewczego nie trzeba jednak rezygnować z rozwiązania, jakim jest pompa ciepła. Wzrost popularności niskotemperaturowych urządzeń grzewczych przyczynił się do pojawienia się na rynku niskotemperaturowych źródeł ciepła, co umożliwia montaż pompy ciepła w niemal każdym budynku.

Nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe

Jednym z rozwiązań umożliwiających połączenie pompy ciepła i grzejników w domach, w których nie ma możliwości montażu ogrzewania płaszczyznowego, jest zainstalowanie jako górnego źródła nowoczesnych grzejników niskotemperaturowych. Grzejniki płytowe posiadają płaski kształt. Wyróżnia je duża powierzchnia oddająca ciepło.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju grzejniki płytowe, które można indywidulanie dobrać do potrzeb:

  • jednopłytowe,
  • dwupłytowe,
  • trzypłytowe,
  • konwekcyjne.

Zaletą grzejników płytowych jest ich duża powierzchnia grzania oraz niewielka waga i wymiary w stosunku do tradycyjnych grzejników. Możliwe jest również zachowanie dotychczasowego rozkładu grzejników w pomieszczeniach.

Niestety, jak każde rozwiązanie grzejniki niskotemperaturowe mają swoje wady. Są to przede wszystkim wysokie koszty montażu, a także konieczność ich wymiarowania. Montaż tego typu grzejników należy powietrzyć doświadczonej, wykwalifikowanej ekipie.

Klimakonwektory do pomp ciepła

Kolejnym rozwiązaniem, które pozwala na rozprowadzenie ciepła w budynku, są klimakonwektory. Z wyglądu są podobne do tradycyjnych grzejników, jednak inna jest zasada ich działania. Zostały w nich zastosowane wentylatory, które wymuszą obieg powietrza, dzięki czemu przepływający przez nie czynnik obiegowy nie musi mieć wysokiej temperatury. Zapewniają one zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie latem.

Na jakie klimakonwektory można się zdecydować? Na rynku dostępne są klimakonwektory wiszące, kasetonowe, kanałowe oraz klimakonwektory w postaci konsol.

Wśród zalet tego rozwiązania wyliczyć można skuteczne i szybkie ogrzewanie oraz chłodzenie, gdyż posiadają one minimalną bezwładność cieplną. Są to urządzenia w pełni kompatybilne z pompami ciepła, a ich montaż jest możliwy niemal w każdym pomieszczeniu.

Jakie są wady klimakonwektory? Wymienić należy przede wszystkim wysokie koszty montażu. Ze względu na zamontowane w klimakonwektorach wentylatory mogą być one również źródłem hałasu.

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną

Kolejnym rozwiązaniem, jakie można zastosować do połączenia pompy ciepła z instalacją grzewczą, są grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną. Montuje się je w specjalnych kanałach podłogowych, a zasada ich działania opiera się o wentylatory, które zwiększają dynamikę przepływu powietrza, zapewniając wysoki komfort cieplny.

Ogromną zaletą grzejników kanałowych z konwekcją wymuszoną jest ich estetyczny wygląd, który harmonijnie wpisuje się w różnorodną aranżację wnętrz. Można je zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu, wyróżnia je również niska bezwładność cieplna oraz pełna kompatybilność z pompami ciepła. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady, wśród których wymienić można wysokie koszty montażu, hałas emitowany z wentylatorów oraz konieczność wygospodarowania miejsca na montaż w podłodze.

Pompy ciepła w przypadku starego budownictwa

Jak zostało wskazane w poprzedniej części artykułu, najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym na uzyskanie wysokiej efektywności i niskich kosztów eksploatacji, jest połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym lub innym systemem niskotemperaturowym. W przypadku zwykłych grzejników pompa ciepła nie zda egzaminu, gdyż niezbędne będą znaczące nakłady pracy urządzania, by moc grzejnika mogła zapewnić właściwy komfort cieplny.

Czy ogrzewanie pompą ciepła jest zatem możliwe w przypadku budynków, w których nie ma możliwości przeprowadzenia modernizacji instalacji grzewczej lub jej koszt jest zbyt duży? Połączenie tradycyjnych grzejników z pompami ciepła umożliwiło pojawienie się na rynku wysokotemperaturowych pomp ciepła. To rozwiązanie idealne do zastosowania w starszym budownictwie lub w przypadku obiektów o charakterze zabytkowym bądź sakralnym – nie wiąże się ono z koniecznością modernizacji instalacji grzewczej.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Opłata OZE – co to jest?

Systematyczny wzrost cen prądu odczuwa każdy konsument energii elektrycznej. Jednakże wzrost wysokości rachunków za prąd nie są wyłącznie wynikiem zmian taryfowych – mogą one...

Fotowoltaika – jaki okres rozliczeniowy wybrać?

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej wiąże się z produkcją energii elektrycznej. W niektórych okresach wytworzonej energii jest więcej, w efekcie czego powstają nadwyżki energii. Aby móc z...

Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Najpopularniejszą metodą produkcji energii elektrycznej ze słońca stanowią obecnie panele fotowoltaiczne. Wartość wyprodukowanej przez nie energii jest dość trudna do oszacowania,...