Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku istotnych komponentów, jednak do najważniejszych zaliczane są panele fotowoltaiczne. Jakie panele fotowoltaiczne najlepiej wybrać, aby działały one wydajnie i niezawodnie przez długie lata? Poniżej znajdziesz informacje na temat rodzajów paneli fotowoltaicznych oraz najważniejszych parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę wybierając panele słoneczne.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne dostępne na rynku różnią się od siebie pod wieloma względami. Jedną z kluczowych decyzji, jakie należy podjąć podczas zakupu paneli, jest wybór pomiędzy dwoma rodzajami ogniw fotowoltaicznych – monokrystalicznymi i polikrystalicznymi. Na rynku dostępne są także panele fotowoltaiczne amorficzne, jednak ze względu na niską wydajność są one rzadko stosowane.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne mają uporządkowaną strukturę wewnętrzną, gdyż są wykonane z monokryształu krzemu. Ich budowa umożliwia elektronom swobodny przepływ, zapewniając panelom wysoką wydajność na poziomie 18-22%. Widoczną na pierwszy rzut oka cechą paneli monokrystalicznych jest ich kolor – ciemnoniebieski, niemal czarny, co zapewnia im estetyczny wygląd.

Wysoka wydajność paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych sprawia, że możliwe jest ich zamontowanie na ograniczonej powierzchni. Do wytworzenia odpowiedniej ilości energii elektrycznej potrzeba jest mniejsza ilość paneli monokrystalicznych niż paneli polikrystalicznych. Różnicę można jednak dostrzec także w cenie – bardziej wydajne panele monokrystaliczne są droższe (jednak nabywa się je również w mniejszej ilości, co niekiedy może się bardziej opłacać).

Zaletą paneli monokrystalicznych jest także niższy współczynnik temperaturowy – informuje o tym, ile procent wydajności utraci panel fotowoltaiczny po rozgrzaniu ogniwa o kolejny stopień Celsjusza. Ponadto, niektóre panele fotowoltaiczne monokrystaliczne nie posiadają ramki, przez co są lżejsze. Umożliwia to ich montaż w przypadku mniejszego, dopuszczalnego obciążenia.

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne są zbudowane z polikryształu krzemu, co nadaje im niebieskiej barwy. Charakteryzuje je niższa wydajność na poziomie 14-18%, a co się z tym wiąże również niższa cena. W celu wytworzenia energii elektrycznej w ilości niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania energetycznego, należy zakupić i zamontować większą ilość paneli polikrystalicznych niż paneli monokrystalicznych.

Panele fotowoltaiczne amorficzne

Rodzajem paneli fotowoltaicznych, który jest niezwykle rzadko spotykany ze względu na bardzo niską wydajność o wartości 6-10%, są panele amorficzne. Montuje się je w miejscach, gdzie nie istnieje możliwość wykonania instalacji z użyciem paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych. Są to panele cienkowarstwowe – cienkie warstwy mogą zostać nałożone na różny kształt powierzchni.

Moduły fotowoltaiczne Full Black

Panele fotowoltaiczne typu Full Black są w ostatnich latach coraz częściej montowane ze względu na swoje niezwykle estetyczne wykonanie – posiadają czarne tło i ramę, co zapewnia całej instalacji jednolitą, ciemną powierzchnię i eleganckie wykończenie. Panele Full Black są jednocześnie bardzo wydajne, bowiem są to panele monokrystaliczne.

Ogniwa fotowoltaiczne jednostronne (monofacial) i dwustronne (bifacial)

W przypadku ogniw fotowoltaicznych wyróżnić można również tzw. ogniwa fotowoltaiczne jednostronne (monofacial) oraz ogniwa dwustronne (bifacial). Panele pierwszego rodzaju posiadają warstwę ochronną od spodu (wykonaną z foli aluminiowej) oraz szybę od strony aktywnej, zaś panele drugiego typu dwie warstwy aktywne, czyli szkło z dwóch stron. Panele fotowoltaiczne dwustronne mogą być naświetlane z dwóch stron, jednak nie jest to rozwiązanie, które można zastosować decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku.

Wydajność paneli fotowoltaicznych jednostronnych można jednak poprawić stosując moduły z ogniwami PERC (Passivated Emitter and Rear Cell). Mają one dodatkową warstwę aluminiowej powłoki, czyli tzw. reflektor mocy, który odbija światło i kieruje z powrotem do krzemowej płytki. Zapewnia to produkcję prądu również ze światła odbijanego od spodniej części ogniwa. Tego rodzaju rozwiązanie jest szczególnie rekomendowane w przypadku czasowego ograniczenia dostępu do światła np. w wyniku zacienienia z obiektów znajdujących się w pobliżu instalacji fotowoltaicznej.

Ogniwa fotowoltaiczne cięte na pół – ogniwa HCC

Wśród rozwiązań, z których można skorzystać, znajdują się również panele fotowoltaiczne HCC (Half Cut Cell). W przeciwieństwie do tradycyjnych ogniw o wymiarach 156×156 mm, ogniwa fotowoltaiczne HCC mają rozmiar o połowę mniejszy, gdyż są cięte na pół. W zwykłym panelu mieści się 60 ogniw, a w panelu typu HCC – 120.

Ogniwa fotowoltaiczne typu HCC wyróżniają się wyższą odpornością na temperatury, na mikropęknięcia ogniw, jak również możliwością osiągnięcia większej mocy i sprawności paneli fotowoltaicznych. Ich wagą jest jednak większe ryzyko rozwarstwienia niż ma to miejsce w przypadku całych ogniw fotowoltaicznych.

Wybierz najlepsze panele fotowoltaiczne – na co zwrócić uwagę?

Wybór paneli fotowoltaicznych to jednak nie tylko decyzja o ich rodzaju. Konieczne jest również zapoznanie się z parametrami technicznymi, takimi jak:

Sprawność paneli fotowoltaicznych

Sprawność modułu jest parametrem informującym o tym, ile procent pozyskanej energii słonecznej może zostać przekształcona w energię elektryczną. Wyższa sprawność paneli fotowoltaicznych oznacza mniejszą ilość modułów PV potrzebnych do pokrycia zapotrzebowania energetycznego. Zajmą one również mniejszą powierzchnię.

Sprawność paneli fotowoltaicznych nie pozostaje bez wpływu na ich cenę – wyższe wartości sprawności wiążą się z wyższą ceną. Jednakże bardziej wydajne moduły fotowoltaiczne mogą zostać zainstalowane w mniejszej ilości, co ma szczególne znaczenie w przypadku niewielkiej dostępności powierzchni do montażu instalacji.

Współczynnik temperaturowy

Współczynnik temperaturowy określa, o ile spadnie wydajność paneli wraz ze wzrostem temperatury o 1 stopień powyżej 25 stopni Celsjusza. Im niższy wskaźnik, tym lepiej. Panele fotowoltaiczne wysokiej jakości charakteryzują się wskaźnikiem na poziomie maksymalnie 0,45%, co oznacza, że w przypadku wzrostu temperatury o 1 stopień powyżej 25 stopni Celsjusza, wydajność paneli fotowoltaicznych spada o 45%.

Trwałość paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są znane ze swojej długiej żywotności – mogą one pracować wydajnie przez długie lata, zapewniając oszczędności inwestorom. Wybierając konkretny model paneli warto jednak sprawdzić, jaka trwałość paneli fotowoltaicznych określona została przez producenta. Należy upewnić się, po jakim czasie i w jakim stopniu zostało założone, że spadnie wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Moc paneli fotowoltaicznych

Parametrem, który jest niezwykle ważny, jest moc paneli fotowoltaicznych. Powinna ona zostać odpowiednio dobrana do zapotrzebowania energetycznego. Najlepiej zadanie to powierzyć ze specjalistom, którzy dokonają obliczeń biorąc pod uwagę szereg istotnych czynników. Orientacyjnych obliczeń można natomiast dokonać w oparciu o sposób z naszego artykułu – Fotowoltaika – ile kW powinna mieć instalacja fotowoltaiczna?

Marka oraz oferowany serwis

Wybierając panele fotowoltaiczne dobrze jest również upewnić się, jakie są opinie na temat producentów paneli fotowoltaicznych, zapoznać się z dotychczasowymi realizacjami wykorzystującymi ich komponenty, a także uzyskać wiedzę o posiadanych certyfikatach. Wśród producentów dobrze jest znaleźć takie firmy, które cieszą się dobrą renomą, a na swoje produkty przyznają długoletnią gwarancję, oferując klientom profesjonalny serwis w razie jakichkolwiek awarii.

Gwarancja na panele słoneczne oraz na uzysk

Decydując się na instalację fotowoltaiczną należy również upewnić się, jaka gwarancja oferowana jest przez producenta na panele fotowoltaiczne. Gwarancję można rozważać w kontekście gwarancji na produkt oraz gwarancji uzysku.

Gwarancja na produkt wynosi zazwyczaj 10-15 lat, choć część producentów oferuje gwarancję na produkowane przez nich panele fotowoltaiczne na nawet 25-30 lat.

Gwarancja uzysku mocy – upływ czasu oznacza spadek wydajności paneli fotowoltaicznych, dlatego dobrze jest również sprawdzić, jaki spadek mocy paneli zakładają producenci. Najlepiej, aby nie przekraczał on 0,7% rocznie, co oznacza, że po 25 latach panele fotowoltaiczne będą posiadać wydajność na poziomie 85% wydajności początkowej.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Jak magazynować energię słoneczną?

Instalacje fotowoltaiczne, choć pozwalają na samodzielne wytworzenie energii elektrycznej, zwykle robią to w środku lata i okolicach południa. Produkcja energii nie pokrywa się więc czasowo z...

Regulamin konkursu #WybieramHymon

REGULAMIN I ZASADY UDZIAŁU W KONKURSIE „#WybieramHymon” §1.Postanowienia ogólne §2.Podstawowe definicje Określenia i sformułowania użyte w niniejszym Regulaminie oznaczają:...

Wiosenne zestawy od Hymon!

Ropocznij sezon z własną energią! Zapraszamy serdecznie wszystkich do skorzystania z wyjątkowych zestawów od Hymon! Wiosna na dobre zawitała do naszych domów! Już czas, aby pomyśleć nad...

Jak działa magazyn energii do fotowoltaiki?

Odnawialne źródła energii zapewniają możliwość wytwarzania energii elektrycznej w sposób niepowodujący zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Technologie takie jak fotowoltaika pozwalają...

Pompa ciepła – wady i zalety

W ciągu ostatnich lat pompy ciepła, czyli innowacyjne i ekologiczne urządzenia służące do zapewniania ogrzewania budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej zyskały ogromną...