Kotły elektrodowe - alternatywne i ekonomiczne rozwiązanie - Hymon

Kotły elektrodowe - alternatywne i ekonomiczne rozwiązanie

Coraz niższe temperatury skłaniają do przemyśleń na temat oszczędności związanych z ogrzewaniem. Tradycyjny opał jest dość drogi i źle wpływa na środowisko. Ogrzewanie gazowe również nie należy do ekologicznych rozwiązań, elektryczne z kolei jest stosunkowo drogie. Co zatem wybrać? Proponujemy ogrzewanie elektrodowe!

 

Czym jest ogrzewanie elektrodowe?

To w pełni ekonomiczny sposób ogrzewania oparty na kotle elektrodowym, czyli urządzeniu elektrycznym, które pozwala na ogrzewanie domów, mieszkań i pomieszczeń gospodarczych. Zasada działania tego typu kotłów jest stosunkowo prosta. Ciepło wydzielane jest w wyniku przepływu prądu przez ośrodek ciekły, który połączony jest ze źródłem energii eklektycznej za pośrednictwem elektrod. W efekcie przepływający pomiędzy zanurzonymi w wodzie elektrodami prąd pozwala na ogrzanie pieca oraz oddanie ciepła instalacji rurowej do grzejników. Kotły elektrodowe należą do jednych z najbardziej wydajnych i ekologicznych rozwiązań na rynku grzewczym. Warto zaznaczyć też, że piece elektrodowe są przeznaczone do pracy z cieczą o tzw. niskiej przewodności elektrycznej (cieczą niskokondyktywną).

 

Wszystkie te cechy sprawiają, że energia elektryczna w ogrzewaniu elektrodowym jest przetwarzana na energię cieplną praktycznie bez żadnych strat. Wysoka sprawność pieców elektrodowych powoduje, że urządzenia nie potrzebują czasu na tzw. rozruch. Niskie zużycie prądu zapewnia z kolei praca w cyklach grzania i spoczynku, gdzie długość przerwy zależna jest od temperatury przepływającego płynu. Ogrzewanie tego typu jest więc jak najbardziej opłacalne, zwłaszcza jeśli istnieje możliwość połączenia kotła elektrodowego z instalacją fotowoltaiczną. Wówczas rachunki za ogrzewanie można zminimalizować praktycznie do zera.

 

Podobnie jak panele fotowoltaiczne, kotły elektrodowe są w pełni bezpieczne dla środowiska – spełniają rygorystyczne normy emisji dwutlenku węgla, a ich użytkowanie nie wiąże się z ulatnianiem szkodliwych gazów. Co ważne, piece elektrodowe powodują wytrącanie zanieczyszczeń z wody (efekt jonizacji) oraz kamienia kotłowego z instalacji, co z kolei przekłada się na lepszą wydajność układu C.O. W związku z tym, że ogrzewanie elektrodowe należy do ekologicznych rozwiązań, na zakup kotła elektrodowego można otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”.

 

Zalety kotła elektrodowego

Koszt zakupu kotła elektrodowego jest niższy od innego rodzaju kotłów, gdyż nie wymaga wdrażania dodatkowych rozwiązań w postaci budowy komina, dodatkowej wentylacji czy doprowadzenia gazu ziemnego. Decydując się na ogrzewanie elektrodowe, nie musimy walczyć o uzyskanie specjalistycznych pozwoleń budowlanych czy konstrukcyjnych. Piece tego typu nie wymagają specjalnego przystosowywania kotłowni, jak ma to miejsce w przypadku korzystania z paliw stałych lub oleju opałowego. W porównaniu z alternatywnymi źródłami ciepła, cena zakupu kotła elektrodowego wydaje się więc bezkonkurencyjna! Niewątpliwą zaletą ogrzewania elektrodowego są małe rozmiary oraz możliwości doprowadzenia elektryczności tam, gdzie ciężko o instalację gazową. Kotły elektrodowe można stosować praktycznie wszędzie – w domu, mieszkaniu, biurze, a nawet budynkach znajdujących się z dala od pozostałej zabudowy.

 

Niewątpliwą zaletą kotłów ogrzewania elektrodowego jest ich prosta, intuicyjna obsługa. Sterowanie odbywa się za pomocą sterownika lub mobilnej aplikacji. To, co może przekonać do kupna pieców elektrodowych to ich cicha praca (pozbawione mechanicznych elementów nie wytwarzają dźwięków) oraz niezmieniony klimat grzewczy pomieszczeń – ogrzewanie elektrodowe nie wysusza i nie tworzy wilgoci. Bardzo ważnym aspektem ogrzewania elektrodowego jest bezpieczeństwo. Nowoczesne konstrukcje kotłów elektrodowych sprawiają, że ich użytkownicy nie muszą obawiać pożaru, wybuchu lub zaczadzenia.

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE