Kryzys w wymianie pieców węglowych - Hymon

Kryzys w wymianie pieców węglowych

Najnowszy raport Polskiego Alarmu Smogowego wskazuje na jedno – wielki kryzys w wymianie pieców węglowych. Problem smogu w największym stopniu dotyczy  województwa małopolskiego i śląskiego. Z danych udostępnionych przez Państwowy Monitoring Środowiska wynika, że jest aż 15 miast, które przekroczyły normę  co najmniej o 800 procent, a aż 13 z nich znajduje się w tych dwóch województwach.

 

Wydawać by się mogło, że przez wzgląd na liczne alarmy smogowe, jakie ogłaszane są na południu Polski, mieszkańcy tego regionu nie będą zwlekać z wymianą pieców. Niestety, jak pokazuje PAS, jest gorzej niż przewidywano.

 

Powolna wymiana kotłów zwraca uwagę na to, że działania antysmogowe nie są priorytetem w wielu wojewódzkich miastach. Tylko w nielicznych wymiana systemu grzewczego na ekologiczny.

 

Spośród miast wojewódzkich rekordowo dużą liczbę kotłów wymieniono w Krakowie - 4188, w którym od września 2019 roku obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem. Na drugiej pozycji znalazł się Wrocław - 1442, a na trzeciej Katowice - 1213.

 

Na samym dole listy miast wojewódzkich znajduje się Zielona Góra, która w zeszłym roku wymieniła zaledwie 78 kotłów, Białystok (62) i Gorzów Wielkopolski (41). Z danych nadesłanych do PAS wynika, że tylko połowa miast wojewódzkich posiada informacje o liczbie kotłów przeznaczonych do wymiany.

 

Jeszcze gorzej jest w miastach z listy najbardziej zanieczyszczonych miast (lista WHO) – tylko 20 z nich policzyło swoje „kopciuchy”. Oznacza to, że w tych miejscowościach trudno mówić o jakimkolwiek planie działań, pomimo że w większości województw obowiązują uchwały antysmogowe, nakazujące likwidację przestarzałych, wysoko emisyjnych pieców i kotłów na węgiel i drewno.

 

W takim tempie pozbycie się wszystkich „kopciuchów” zajmie nam nawet kilkanaście lat. Z drugiej strony znaczne przyspieszenie tempa wymiany wymaga mocnego zaangażowania się gmin w działania antysmogowe: szerokie informowanie mieszkańców o tym że w zależności od województwa: za rok, dwa lub trzy lata użytkowanie „kopciuchów” będzie nielegalne!

 

Jednym z najlepszych rozwiązań dla Twojego domu jest wymiana pieca na kocioł elektrodowy Eco Power. Skontaktuj się z nami - 609 200 200 i dowiedz się więcej.

https://hymon.pl/oferta/kotly-elektrodowe/

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Chcesz , żebyśmy do Ciebie szybko oddzwonili ?

Infolinia czynna w godzinach 8.00 - 16.00
X

OCZEKUJ NA POŁĄCZENIE