Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak: niskie koszty eksploatacji i możliwość uzyskania oszczędności, wygoda użytkowania, bezpieczeństwo, ochrona środowiska naturalnego, redukcja emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery. Pompy ciepła są obecnie uważane za najbardziej ekonomiczne, energooszczędne i ekologiczne systemy grzewcze dostępne na rynku.

Inwestycja w pompę ciepła zwraca się w stosunkowo krótkim czasie, gdyż koszty ogrzewania domu pompą ciepła w stosunku do kosztów wynikających z działania innych systemów grzewczych są znacznie niższe. Jaki jednak wydatek należy ponieść decydując się na pompę ciepła jako systemu grzewczego dla swojego domu? I ile kosztuje jej montaż?

Od czego zależy koszt pompy ciepła?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii przez pompę ciepła czyni ją urządzeniem tanim w eksploatacji i ekologicznym. Jest to również system grzewczy, który oprócz ogrzewania domu zapewnia również możliwość podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a wiele modeli posiada funkcję chłodzenia pomieszczeń. Posiadane funkcje stanowią jeden z czynników, który ma wpływ na cenę pompy ciepła. Jakie inne czynniki rzutują na cenę systemu grzewczego, jakim jest pompa ciepła?

  • Dolne źródło ciepła – cena urządzenia oraz montażu będzie różna w zależności od tego, czy wybrana zostanie gruntowa pompa ciepła czy powietrzna pompa ciepła,
  • Parametry techniczne – na cenę pompy ciepła wpływ mają parametry techniczne, jakie osiąga urządzenie,
  • Moc pompy ciepła, która jest uzależniona od m.in. zapotrzebowania na ciepło budynku.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Na cenę pompy ciepła wpływ ma wiele czynników. Znajdują się wśród nich: rodzaj pompy ciepła (gruntowa pompa ciepła czy powietrzna pompa ciepła), parametry techniczne, moc pompy ciepła, jakość jej wykonania, a także sposób montażu.

Powietrzne pompy ciepła – cena

Powietrzna pompa ciepła jest najczęściej wybieranym rodzajem pomp ciepła. Wynika to z łatwości jej montażu, niewielkich rozmiarów oraz niższych kosztów inwestycji w porównaniu do gruntowej pompy ciepła. Nie trzeba również wykonywać odwiertów lub innych prac wynikających z instalacji kolektorów pionowych bądź poziomych w gruncie.

Cena powietrznej pompy ciepła jest uzależniona od jej rodzaju. Wyboru dokonać można pomiędzy pompą ciepła typu MONOBLOK (droższą w zakupie, za to łatwiejszą w montażu, hermetycznie zamkniętą przez producenta) lub pompę ciepła typu SPLIT. Decyzja dotyczy również układu pracy pompy ciepła – inną cenę będzie mieć pompa ciepła powietrze-woda, a inną pompa ciepła powietrze-powietrze.

Jaki jest koszt powietrznej pompy ciepła? W zależności od rodzaju urządzenia, układu pracy oraz jej przeznaczenia, czyli posiadanych funkcji (czy ma zapewniać tylko podgrzewanie wody użytkowej, czy również ogrzewać budynek oraz czy ma dawać możliwość chłodzenia pomieszczeń), cena pompy ciepła będzie różna. Waha się ona w przedziale od 10 tys. do 65 tys. zł. Średni koszt zakupu powietrznej pompy ciepła dla domu o powierzchni około 150 m2 to 25 tys. zł.

Gruntowe pompy ciepła – cena

Choć powietrzne pompy ciepła są obecnie najczęściej wybierane przez inwestorów, to gruntowe pompy ciepła znane są ze swojej wysokiej efektywności. Grunt jest bowiem bardzo stabilnym źródłem ciepła – jego temperatura nie waha się w zależności od zmiany temperatury zewnętrznej, co znacząco wpływa na jej wydajność.

Gruntowe pompy ciepła korzystają z energii cieplnej skumulowanej w ziemi, dlatego niezbędne jest zamontowanie wymienników ciepła w gruncie. Montaż gruntowej pompy ciepła oznacza zatem konieczność wykonania odwiertów (gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym) lub prac w gruncie na sporej przestrzeni (gruntowa pompa ciepła z kolektorem poziomym).

Cena pompy ciepła gruntowej nie obiega od ceny powietrznej. Urządzenie, w zależności od wybranego modelu, kosztować może od 15 tys. do 50 tys. zł. Średnia cena gruntowej pompy ciepła dla domu o powierzchni 150 m2 wynosi około 35 tys. zł.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Zakup urządzenia, jakim jest pompa ciepła, to jednak nie wszystko – konieczne jest również jej zainstalowanie. Instalacja pompy ciepła to zadanie dla specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje – wiedzę oraz doświadczenie, a także profesjonalne narzędzia. Od sposobu montażu pompy ciepła jest w dużym stopniu uzależniona jest efektywność pompy ciepła, co przekłada się na osiągane oszczędności oraz zapewnienie komfortu cieplnego domownikom.

Koszt montażu pompy ciepła jest zależny od jej rodzaju. Mniejszych wydatków spodziewać się należy w przypadku instalacji powietrznej pompy ciepła niż w przypadku gruntowej pompy ciepła. Gruntowa pompa wymaga bowiem instalacji kolektorów, a zatem odwiertów w gruncie lub prac w ziemi.

Montaż powietrznej pompy ciepła – cena

Montaż powietrznej pompy ciepła jest dość prostym zadaniem, szczególnie w przypadku pompy ciepła typu MONOBLOK, która jest hermetycznie zamknięta na etapie produkcji, a od instalatora nie wymaga specjalnych uprawnień. W zależności od wybranego modelu oraz układu pracy pompy ciepła (pompa ciepła powietrze-woda/pompa ciepła powietrze-powietrze) wydatek na montaż pompy ciepła będzie różnej wysokości.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła powietrznej? Widełki cenowe w przypadku powietrznej pompy ciepła to 10-40 tys. zł. W cenie najczęściej znajduje się wykonanie instalacji oraz wszelkie materiały montażowe.

Montaż gruntowej pompy ciepła – cena

Zakup gruntowej pompy ciepła wiąże się z podobnym wydatkiem, co zakup pompy ciepła powietrznej, jednak koszt instalacji jest już znacznie wyższy. Wynika to z konieczności realizacji odwiertów w celu zamontowania kolektora pionowego lub prac w gruncie w celu zamontowania kolektora poziomego.

Koszt instalacji pompy ciepła gruntowej wynosi od 25 tys. zł do 60 tys. zł. Jest w niej uwzględniona cena kolektora poziomego (ok. 10 tys. zł) lub kolektora pionowego (około 20 tys. zł) oraz montaż gruntowej pompy ciepła, a także materiały konieczne do realizacji instalacji.

Pozostałe, rekomendowane artykuły

Czy istnieje podatek od fotowoltaiki?

Fotowoltaika jest uznawana za bardzo opłacalną inwestycję. Jednak teorie o tym, że zostanie wprowadzony podatek od fotowoltaiki sprawiają, że wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych,...

Ile lat wytrzymuje pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które znane są ze swojego wydajnego, ekologicznego i energooszczędnego działania, a także wieloletniej żywotności. Pompy ciepła mogą działać...

Jak montować fotowoltaikę na dachu?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu ma równie duży wpływ na funkcjonowanie całej instalacji, co dobór właściwych paneli. Sposobów ich montowania jest bardzo wiele. W wyborze...

Jak dobrać moc pompy ciepła do wielkości domu?

System ogrzewania, jakim jest pompa ciepła, zapewnia efektywne, energooszczędne, ekologiczne i tanie ogrzewanie budynku. Pompę ciepła można także stosować do podgrzewania ciepłej wody...