Serwis pompy ciepła – kiedy go wykonać i komu zlecić?
Ekologiczna i wygodna pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym coraz częściej montowanym w domach. To rozwiązanie pozwalające na duże oszczędności, zapewniające komfort cieplny i wygodę użytkowania, a jednocześnie ochronę środowiska naturalnego. Pompy ciepła wiążą się również z niską awaryjnością – są w stanie działać bezproblemowo przez wiele lat. Aby zapewnić ich prawidłowe działanie, warto jednak raz na jakiś czas zadbać o serwis tych urządzeń. Jak często należy go przeprowadzać, kto może go wykonać i jaki jest koszt przeglądu?
Serwis pompy ciepła – czy warto go przeprowadzać?
Pompa ciepła jest urządzeniem, które bazuje na odnawialnych źródłach energii w celu zapewnienia ogrzewania w budynku. Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia: z powietrza, z gruntu lub z wody, a następnie za pomocą czynnika chłodniczego kieruje je do instalacji grzewczej. Z pompą ciepła wiąże się wiele korzyści: oszczędności wynikające z niskich kosztów eksploatacji, wygoda użytkowania, brak emisji szkodliwego dwutlenku węgla, a zatem ochrona środowiska naturalnego, bezpieczeństwo, długa żywotność. Są to także urządzenia wielofunkcyjne, które zapewniają nie tylko ciepło w budynku, ale również podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, a wiele modeli jest wyposażonych w funkcję chłodzenia pomieszczeń.
O pompach ciepła wiele mówi się w kontekście ich niezawodności – są to urządzenia, które mogą działać bezawaryjnie nawet przez 50 lat. Raz na jakiś czas warto jednak wykonać przegląd kontrolny pompy ciepła, który zagwarantuje jej wysoką wydajność, niezawodną i efektywną pracę, a także zwiększy żywotność instalacji. Korzystając z serwisu pomp ciepła możemy zagwarantować sobie pewność, że instalacja działać będzie prawidłowo, zapewniając odpowiednią temperaturę i komfort cieplny, a także niskie koszty eksploatacji.
Wielu producentów oferuje możliwość samodzielnego monitorowania pracy pompy ciepła za pomocą specjalnych aplikacji. Pozwala to użytkownikom ocenić pompę ciepła: jej pracę, a także rozpoznanie niektórych usterek oraz ich ewentualną naprawę. Na wyświetlaczu pompy ciepła pojawiają się odpowiednie komunikaty, które umożliwiają na wykrycie ewentualnych awarii. W przypadku mniej skomplikowanych usterek możliwe jest ich samodzielne naprawienie po uzyskaniu odpowiednich wskazówek ze strony serwisu producenta.
Kiedy wykonać serwis pompy ciepła?
Serwis pompy ciepła koniecznie należy wykonać w okresie wskazanym w gwarancji – jest to niezbędny warunek do jej zachowania. Zazwyczaj obowiązkowo serwisu urządzeń dokonuje przed upływem pierwszego roku eksploatacji, czyli w ciągu roku od momentu montażu pompy ciepła. W przypadku dłuższych gwarancji, producenci wymagają dokonywania przez użytkowników corocznego serwisu pomp ciepła.
Najlepszym momentem w roku na przegląd serwisowy pompy ciepła jest okres przed sezonem grzewczym. Umożliwia to wykrycie usterek i ich sprawną naprawę, a co się z tym wiąże również prawidłowe działanie systemu, bez ryzyka, że pompa ciepła nie będzie działać prawidłowo w czasie, gdy temperatury na zewnątrz zaczną mocno spadać.
Kto może wykonać serwis pompy ciepła?
Serwis pompy ciepła, podobnie jak ich podłączenie i uruchomienie, powinien być dokonany przez przedstawiciela producenta bądź pracownika firmy posiadającej jego autoryzację. Listę autoryzowanych serwisantów można znaleźć na stronach producentów.
Z kolei w przypadku prac przy obiegu czynnika chłodniczego należy skorzystać z usług specjalistów z uprawnieniami f-gazowymi. Wskazane jest również, aby posiadali oni odpowiedni certyfikat np. EUCERT (Europejski System Szkoleń i Certyfikacji Instalatorów Pomp Ciepła) bądź rekomendowali ich producenci pomp ciepła.
Jak przebiega przegląd pompy ciepła?
Serwis pomp ciepła polega przede wszystkim na ocenie efektywności pracy urządzenia. W jego trakcie serwisant ocenia m.in.:
- czy pompa ciepła nie zużywa zbyt dużo prądu,
- czy ustawienia regulatora są optymalne dla maksymalnej efektywności pracy ogrzewania,
- czy nie należy zmienić parametrów urządzenia, aby pompa ciepła pracowała jeszcze oszczędniej,
- jak wygląda historia błędów na regulatorze, co umożliwia znalezienie źródła problemów i zapobieganie ich powstawaniu w przyszłości.
Serwis pompy ciepła w dużej mierze zależny jest od konkretnego modelu pompy ciepła, a także od jej rodzaju: czy są to pompy ciepła powietrzne czy pompy ciepła gruntowe. Obejmuje on cztery podstawowe czynności kontrolne:
- kontrola układu dolnego źródła pompy ciepła,
- kontrola układu górnego źródła pompy ciepła,
- kontrola automatyki oraz prawidłowości ustawień,
- kontrola obiegu chłodniczego.
W zakres prac serwianta wchodzi dość szeroki katalog prac, które musi wykonać. Ocenia on zarówno dolne źródło ciepła, górne źródło ciepła, jak i samą pracę urządzenia. Co konkretnie obejmuje przegląd pompy ciepła? Są to m.in.:
- wizja lokalna, czyli sprawdzenie ogólnego stanu jednostki zewnętrznej oraz instalacji grzewczej,
- pomiar stanu oraz poziomu czynnika chłodniczego,
- kontrola szczelności i ciśnienia układu chłodniczego urządzenia, a także kontrola ciśnienia w instalacji grzewczej oraz górnego i dolnego źródła ciepła,
- kontrola i czyszczenie wnętrza pompy ciepła,
- sprawdzenie połączeń hydraulicznych i chłodniczych,
- analiza pracy sprężarki,
- sprawdzenie stanu technicznego wentylatora,
- kontrola oraz ewentualne czyszczenie wymiennika, czyli parownika, za pomocą którego urządzenie grzewcze pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego,
- sprawdzenie stanu filtrów,
- sprawdzenie zawilgocenia czynnika chłodniczego,
- kontrola czujników i bezpieczników oraz łączy elektrycznych i zaworów bezpieczeństwa, a także pracy naczynia przeponowego,
- sprawdzenie historii błędów zapisanych w regulatorze,
- sprawdzenie poprawności pracy układu na podstawie informacji dostępnych w automatyce urządzenia, w tym czasu pracy pompy ciepła i zapisanych alarmów.
Coroczny serwis pompy ciepła – formalności?
Serwis pompy ciepła przebiega w podobny sposób, kończąc się zawsze dokonaniem wpisu do karty gwarancyjnej, a także sporządzeniem protokołu przeglądu w formie papierowej oraz elektronicznej. W przypadku, gdy zostaną wykryte nieprawidłowości w pracy urządzenia, powinny zostać one uwzględnione w protokole wraz z informacją o zalecanych naprawach.
W protokole powinny znaleźć się ewentualne:
- uszkodzenia pompy ciepła,
- nieprawidłowości działania pompy ciepła,
- rekomendowany przez serwisanta zakres napraw.
Ile kosztuje serwis pompy ciepła?
Koszt serwisu pompy ciepła jest przede wszystkim zależny od zakresu prac, jakie wykonać musi serwisant, w tym od stopnia skomplikowania oraz od modelu urządzenia. Zazwyczaj przegląd pompy ciepła w serwisie producenta kosztuje około 500-600 zł, jednak w przypadku niektórych urządzeń grzewczych, o rozbudowanych podzespołach, może wynosić nawet 1000 zł.